Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Informace a dokumenty > Aktuality

Aktuality


 

 

Štítky:


Zaslání přihlášky k prezentaci na akci "Má vlast cestami proměn".

Vážení členové SPOV OK, 

jsem rád za to, že jste v posledních letech spoluutvářeli výstavu Má vlast cestami proměn. Rád bych vám proto nabídl účast i v jubilejním 15. ročníku. V případě vašeho zájmu je možné se přihlásit podle níže uvedených pokynů zástupkyní organizace Cestami proměn, z.s., paní Terezy Zatřepálkové.

S pozdravem

Jiří Řezníček

předseda SPOV OK

starosta obce Tučín

mobil: 732 876 307

email: spovok@spovok.cz

 

Vážení potenciální zájemci,

přihlašování proměn již běží a místa se plní, proto s přihláškou neotálejte a pošlete ji co nejdříve. Pokud nyní nestíháte vyplnit formulář, ale přihlásit se chcete, dejte mi prosím vědět, místo vám budeme rezervovat. 

Přihlašovat se můžete již tradičně přes naše webové stránky, případně vám po domluvě můžu poslat wordovou podobu formuláře. 

Podmínky účasti zůstávají stejné: 

 • jeden plakát = 1 proměněné místo (výjimkou mohou být např. opravy křížků a jiných drobných staveb, které probíhaly souběžně v rámci jednoho projektu)
 • odeslání přihlášky do 31. 1. 2023
 • Poplatek za celoroční propagaci jedné proměny je7 700 Kč + DPH, (celkem 9 317 Kč)

Hlásit se můžete zde: https://www.cestamipromen.cz/prihlasit-promenu

Přihlásit proměnu - Má vlast cestami proměn

Prezentace Národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn

www.cestamipromen.cz

 

Pokud budete mít nějaké dotazy, dejte mi prosím vědět. 

V příloze zasílám letáček k přihlašování. Pokud byste jej předali dál těm, koho by přihlášení mohlo zajímat, budeme vám vděční. 

Těšíme se na vaše proměny v 15. ročníku výstavy. 

Přeji krásný den a pohodové adventní období!

S pozdravem

Tereza Zatřepálková

Cestami proměn, z.s.

www.cestamipromen.cz

e-mail: zatrepalkova@cestamipromen.cz

tel: 733 392 747

Příloha:

Letáček přihlašování.pdf 

 

 


Autor: Josef Londa Publikováno 5. 12. 2022 19:12

Výsledky soutěže Vesnice roku 2022.

Na Jarmarku venkova v Luhačovicích byly 17. září vyhlášeny výsledky soutěže Vesnice roku 2022.

Vítěz a nositel titulu „Vesnice roku 2022“, je Kostelní Lhota ze Středočeského kraje (875 obyv.). 

Druhé místo obsadila obec Třeštice z Kraje Vysočina (165 obyv.).

Na třetím místě se umístila obec Poniklá z Libereckého kraje (1 101 obyv.)

V kategorii Cena veřejnosti, kdy o vítězi rozhodla široká veřejnost svým hlasováním, zvítězila obec Třeštice z Kraje Vysočina.

Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče pak obdržela obec Zašová ze Zlínského kraje (přihlášeno 10 obcí – Zlatá st. Zašová, bílá st.Veselá,  zelená st.Nedachlebice.  Dolní Lhota, Malá Bystřice, Ostrožská Lhota, Poličná, Slavkov pod Hostýnem, Vítonice, a Žlutava.).

Do letošního 26. ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo celkem 176 obcí. Nejvíce přihlášených bylo z Jihomoravského kraje (20). Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2022 získá finanční odměnu formou dotace ve výši až 2,6 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj.

Finalisté letošního ročníku soutěže:

Albrechtice nad Vltavou (Jihočeský kraj), Kostelec (Jihomoravský kraj), Velká Hleďsebe (Karlovarský kraj), Žďár nad Metují (Královéhradecký kraj), Poniklá (Liberecký kraj), Závada (Moravskoslezský kraj), Slatinice (Olomoucký kraj), Biskupice (Pardubický kraj), Kařez (Plzeňský kraj), Kostelní Lhota (Středočeský kraj), Lukavec (Ústecký kraj), Třeštice (Kraj Vysočina), Zašová (Zlínský kraj).

 

Obce Olomouckého kraje:

Hodnotitelská komise navštívila ve dnech 30.5 – 3.6. 2022 všech 18 přihlášených obcí. Které měly na svou prezentaci vždy dvě hodiny. Účast obce v soutěži je vždy pro všechny zúčastněné událostí, při které mohou být na svou obec hrdi. O to složitější je to pro hodnotitelskou komisi při závěrečném posuzování. Všichni členové při závěrečném hodnocení postupovali velmi zodpovědně a rozhodovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Slavnostní vyhlášení se konalo ve středu dne 24.8.2022.

Zlatá stuha – obec Olomouckého kraje roku 2022 – Slatinice (1 525 obyv.). 2. místo – obec Písečná (976 obyv.). 3 místo – město Němčice nad Hanou (1942 obyv.). Modrá stuha – obec Vernířovice (203 obyv.). Bílá stuha – obec Dřevnovice (477 obyv.). Zelená stuha – obec Čelechovice na Hané (1323 obyv.). Oranžová stuha – město Loštice (2 926 obyv.). Moderní knihovna – obec Bělkovice – Lašťany (2 312 obyv.). Cena naděje pro živý venkov – obec Moravičany (1 318 obyv.). Zlatá cihla kat. A – Ústín (426 obyv.). Zlatá cihla kat. C – obec Dobrochov (355 obyv.).

Ostatní obce: Rakov (407 obyv.). Radvanice (281 obyv.). Svésedlice (251 obyv.). Nemile (667 obyv.). Horní Újezd (430 obyv.). Postřelmůvek (320 obyv.). Střeň (602 obyv.).

  

Titul Zelená stuha České republiky roku 2022.

V úterý 4. října 2022 byly v reprezentačních prostorách Valdštejnského paláce, sídle Senátu Parlamentu ČR, slavnostně vyhlášeny výsledky celostátní soutěže Zelená stuha České republiky 2022. Garantem tohoto ocenění a spoluvyhlašovatelem soutěže Vesnice roku je Ministerstvo životního prostředí.

Celostátním vítězem a držitelem Zelené stuhy České republiky 2022 se stala Obec Dolní Město z kraje Vysočina.

Druhé místo získala obec Dolní Poustevna z Ústeckého kraje.

Třetí místo obec Čistá ze Středočeského kraje.

 

Pro výzvu je alokováno celkem 21 mil. Kč, tj. 7 mil. Kč na každý rok.

Maximální výše podpory na jeden projekt a pro obec oceněnou titulem Zelená stuha činí 500 tis. Kč.

Maximální výše podpory na jeden projekt a pro obec oceněnou titulem Zelená stuha ČR činí 800 tis. Kč + 200 tis. Kč (tato dodatečná podpora je určena výhradně na aktivity spojené s účastí obce v mezinárodní soutěži Entente Florale Europe – Evropská kvetoucí sídla).

Maximální výše podpory na jeden projekt činí 100 % z celkových způsobilých výdajů.

 

Titul Oranžová stuha České republiky roku 2022.

Dne 4. 10. 2022 proběhlo slavnostní vyhlášení Oranžové stuhy ČR roku 2022.

Titul Oranžová stuha České republiky roku 2022 získala obec Mažice z Jihočeského kraje.

Na druhém místě se umístila obec Sudoměřice z Jihomoravského kraje 

Třetí místo získala obec Stračov z Královéhradeckého kraje.

 

Vítězem ocenění Oranžová stuha pro rok 2022 se stala obec Mažice z Jihočeského kraje. Pro zajímavost, jedná o nejmenšího finalistu letošní Oranžové stuhy s 127 obyvateli. Obec získává finanční odměnu, respektive dotaci, ve výši 900 000 Kč.

Druhé místo a finanční odměnu, respektive dotaci, ve výši 800 000 Kč získala obec Sudoměřice z Jihomoravského kraje

Třetí místo patří obci Stračov z Královéhradeckého kraje. Obec získává finanční odměnu, respektive dotaci ve výši 700 000 Kč.

Finalisty celostátního kola Oranžové stuhy ČR roku 2022 byli (v abecedním pořadí) tyto obce:

Obec Děpoltovice z Karlovarského kraje; město Loštice z Olomouckého kraje; obec Nová Ves u Nového Města na Moravě z kraje Vysočina a obec Slatina z Ústeckého kraje. Všichni finalisté získávají odměnu, respektive dotaci, ve výši 600 000 Kč.

Slavnostní vyhlášení 14. ročníku Oranžové stuhy ČR proběhlo v Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu Parlamentu ČR za hudebního doprovodu početného Klubu mladých trubačů Českomoravské myslivecké jednoty.

Knihovna roku 2022.

Vyhlášení proběhlo v Zrcadlové kapli Klementina 4. 10. 2022.

Kategorii "základní knihovna"

Hlavní cenu a částku 70 000 získala

Místní veřejná knihovna v Praze Dolních Chabrech

Kraj: Hlavní město Praha

 

Zvláštní ocenění a diplom v kategorii "základní knihovna" získaly:

Knihovna Smrčná

Kraj Vysočina

 

Knihovna městyse Choltice

Pardubický kraj

 

Kategorie "významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb"

Hlavní cenu a částku 70 000 Kč získala:

Národní knihovna ČR

 

ENTENTE FLORALE EUROPE

Obec Dobrochov z Olomouckého kraje získala zlatou medaili v soutěži Entente Florale Europe - Evropská kvetoucí sídla. Dne 24. září 2022 byly v maďarském Balatonfüred vyhlášeny letošní ceny v evropské soutěži  Entente Florale Europe (EFE). Za Českou republiku se soutěžního klání zúčastnila obec Dobrochov z Olomouckého kraje a přivezla si zlatou medaili.

Českým organizátorem mezinárodní soutěže Entente Florale Europe – Evropská kvetoucí sídla je Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z.s. (SZKT), garantem české účasti a podporovatelem soutěže je Ministerstvo životního prostředí. Předsednictvo SPOV OK gratuluje panu starostovi Miloslavu Křížovi i všem jejím obyvatelům.

 


Autor: Josef Londa Publikováno 9. 11. 2022 12:03

Národní konference venkov 2023 - Frýdlant nad Ostravicí.

Dobrý den všem,

dovoluji si vám oznámit, že nabídka SPOV ČR na pořádání a organizaci NKV 2023 v Moravskoslezském kraji byla vybrána, jako nejlepší. NKV se uskuteční v termínu 16. - 18. května 2023 ve Frýdlantu nad Ostravicí. V příloze naleznete program konference.

S pozdravem

PaedDr. Věra Libichová

výkonná tajemnice SPOV ČR

mobil: 602 356 375

Příloha:

1. Konference Venkov_příprava_VL_21_10_fin.docx 


Autor: Josef Londa Publikováno 9. 11. 2022 11:52

Pozvání na výstaviště "Země živitelka" v Českých Budějovicích.

Dobrý den,

dovolujeme si Vás tímto pozvat na seminář, který pořádá předsedkyně SPOV ČR paní Veronika Vrecionová, poslankyně EP, ve spolupráci se SPOV ČR, jako akci doprovodného programu výstavy Země živitelka v pátek 26. srpna 2022 od 9,30 hod v 1. patře pavilonu "Z" na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na semináři pod názvem "Společná zemědělská politika a český venkov"  přivítáme všechny zájemce z řad zemědělské veřejnosti, zástupců obcí, ale i široké veřejnosti. Občerstvení je zajištěno.  Účast na semináři je bezplatná.

Spolek pro obnovu venkova bude prezentovat svoji činnost po celou dobu konání výstavy také ve stánku Celostátní sítě pro venkov a partnerů v pavilonu T1.

Těšíme se na Vaši účast.

S pozdravem

 

PaedDr. Věra Libichová
výkonná tajemnice SPOV ČR
mobil: 602 356 375

 

Příloha:

SZP_český_venkov_26_08_22.pdf


Autor: Josef Londa Publikováno 16. 8. 2022 11:41

Zápis z jednání předsednictva SPOV OK konané v Olomouci dne 21.6.2022.

Zápis z jednání předsednictva SPOV OK konané v Olomouci dne 21.6.2022.

Příloha:

1. Zápisu z jednání předsednictva SPOV OK dne 21.6.2022.pdf


Publikováno 5. 7. 2022 14:52

Výsledky soutěže Vesnice roku Olomouckého kraje 2022

Ve dnech 30. května – 3. června 2022 navštívila hodnotitelská komise se stoprocentní účastí svých členů podle schváleného harmonogramu všech 18 přihlášených obcí. Ty byly o návštěvě hodnotící komise informovány s dostatečným časovým předstihem. Každá obec měla k dispozici 120 minut pro prezentaci okruhů uvedených v podmínkách soutěže. Závěrečné jednání hodnotitelské komise se uskutečnilo v pátek 3. června 2022 na Obecním úřadě v Šumvaldu. Deseti členná komise byla obsazena těmito zástupci:

Ing. Josef Šenk                                 předseda komise, starosta obce Šumvald

Mgr. Eduard Kavala                      místopředseda komise, starosta obce Bělotín

RNDr. Pavla Kačabová                   tajemnice komise, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Ing. Markéta Bezoušková           Ministerstvo zemědělství

Mgr. Jiří Kaláb                               Ministerstvo kultury

Ing. Helena Hoferková                  Ministerstvo životního prostředí

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu

Tomáš Pavelka                                 Svaz knihovníků a informačních pracovníků

Josef Londa                                       Spolek pro obnovu venkova ČR

Sdružení místních samospráv ČR

Zdeněk Beťák                                   Svaz měst a obcí ČR

Ing. Jana Olivíková                          Krajský úřad Olomouckého kraje

 

Výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku Olomouckého kraje 2022:

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova (v celkové výši 50 000 korun):

 • Kategorie A – obnova, či rekonstrukce památkově chráněných objektů a památek místního významu – obec Ústín – „Rekonstrukce usedlosti č. p. 41“
 • Kategorie C – nové venkovské stavby – obec Dobrochov – „Vyhlídka do příštích sta let republiky“

 Ocenění komise (bez finančního ocenění OK):

 • Osobnost Programu obnovy venkova – pan Alfred Wolf – obec Písečná

 Ceny se speciálním finančním oceněním OK (ve výši 50 000 korun/obec):

 • Diplom za moderní knihovnické a informační služby – obec Bělkovice-Lašťany (obec postupuje do celostátního kola)
 • Cena naděje pro živý venkov – obec Moravičany

 Ceny se speciálním finančním oceněním OK (ve výši 25 000 korun/obec):

 • Ocenění za mimořádně rozsáhlé a koncepční výsadby v krajině – obec Rakov
 • Ocenění za komunální služby pro občany – obec Radvanice

 Ceny se speciálním finančním oceněním OK (ve výši 10 000 korun/obec):

 • Ocenění za rozvoj technické infrastruktury – obec Svésedlice
 • Ocenění za inovativní přístup k rozvoji obce s respektem k tradicím – obec Nemile
 • Ocenění za dlouhodobě udržovanou venkovskou pospolitost – obec Horní Újezd
 • Ocenění za udržování a rozvoj kulturního a sportovního života v obci – obec Postřelmůvek
 • Ocenění za Inovativní obec – obec Střeň

 STUHY (finanční ocenění ministerstev):

 • Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí – obec Čelechovice na Hané (obec postupuje do celostátního kola)
 • Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu – obec Loštice (obec postupuje do celostátního kola)
 • Modrá stuha za společenský život – obec Vernířovice
 • Bílá stuha za činnost mládeže – obec Dřevnovice

 - III. místo (finanční ocenění OK ve výši 400 000 korun):

 • místo a Zlatá stuha za vítězství v krajském kole – obec Slatinice (200 000 korun)
 • místo – obec Písečná (100 000 korun)
 • místo – obec Němčice nad Hanou (100 000 korun)

 Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2022 putuje do Slatinic na Olomoucku. V obci, která je úzce spjatá se zdravou pramenitou vodou a lázeňstvím, žije více než patnáct set obyvatel. Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku se uskutečnilo ve středu 15. června. Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola soutěže a předání zlaté stuhy se uskuteční ve vítězné obci 24. srpna na KÚOK. Slatinice se navíc zúčastní celostátního kola, jehož výsledky budou oznámeny v září v Luhačovicích.

 

 


Autor: Josef Londa Publikováno 5. 7. 2022 14:48

VÝZVA SAMOSPRÁV VLÁDĚ ČR A PARLAMENTU ČR - Zachovejme dostupnost stavebním úřadům.

Vážení,
na základě výsledku dnešního on-line jednání přeposílám text výzvy připravené SMS ČR.
Závěr dnešního jednání předsednictva - Spolek se prozatím k této Výzvě nepřipojí, neboť je podle nás dostatečný prostor pro další jednání.
Zdravím

PaedDr. Věra Libichová
výkonná tajemnice SPOV ČR
mobil: 602 356 375

Příloha: 

Výzva SMOČR SMSČR AKČR SPOVČR_zachovejme stavební úřady v regionech.pdf


Autor: Josef Londa Publikováno 19. 5. 2022 11:50

Představení prvního a jediného vlaku na vodíkový pohon na světě 19.5. 2022 v Olomouci.

Vážený pane předsedo,

dovoluji si Vám přeposlat podrobnější informace k již zmiňovanému vlaku na vodíkový pohon, který si budeme moci prohlédnout dne 19. 5. od 9:00 - 11:45 hod. v Olomouci na Hlavním nádraží. Na základě Vašeho zvážení prosím o případné rozeslání dalším členům Spolku pro obnovu venkova.

Děkuji za pozornost.

S pozdravem

Jitka Seitlová

 

 
 


Coradia iLint Railshow 2022!
Vodíkový vlak poprvé v ČR i ve Vašem městě!

 

Ve dnech 17. - 25. května 2022 se v České republice a na Slovensku představí první a jediný vlak na vodíkový pohon na světě uvedený do běžného provozu - Coradia iLint od společnosti Alstom.
Přijďte se seznámit s vlakem budoucnosti s nulovými emisemi a nízkou hlučností, který není závislý na palivech dovezených ze zahraničí. 

 

KDY: 19. května 2022, 9:00 - 11:45
KDE: Olomouc, Hlavní nádraží, nástupiště 1

 

 

 

Program:

prezentace pro zástupce Olomouckého kraje i pro širokou veřejnost 
předváděcí jízda do Bruntálu a dále do Krnova (odjezd do Bruntálu v 11:50) Změny v programu vyhrazeny.

 

Registrace a více informací:

 

Registrovat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Autor: Josef Londa Publikováno 7. 5. 2022 14:04

Představení prvního a jediného vlaku na vodíkový pohon na světě 19.5. 2022 v Olomouci.

Vážený pane předsedo,

 dovoluji si Vám přeposlat podrobnější informace k již zmiňovanému vlaku na vodíkový pohon, který si budeme moci prohlédnout 19. 5. v Olomouci. Na základě Vašeho zvážení prosím o případné rozeslání dalším členům Spolku pro obnovu venkova.

Děkuji za pozornost.

S pozdravem

Jitka Seitlová

 

Zobrazit e-mail online

 


Coradia iLint Railshow 2022!
Vodíkový vlak poprvé v ČR i ve Vašem městě!

 

Ve dnech 17. - 25. května 2022 se v České republice a na Slovensku představí první a jediný vlak na vodíkový pohon na světě uvedený do běžného provozu - Coradia iLint od společnosti Alstom.
Přijďte se seznámit s vlakem budoucnosti s nulovými emisemi a nízkou hlučností, který není závislý na palivech dovezených ze zahraničí. 

 

KDY: 19. května 2022, 9:00 - 11:45
KDE: Olomouc, Hlavní nádraží, nástupiště 1

 

 

 

Program:

prezentace pro zástupce Olomouckého kraje i pro širokou veřejnost 
předváděcí jízda do Bruntálu a dále do Krnova (odjezd do Bruntálu v 11:50) Změny v programu vyhrazeny.

 

Registrace a více informací:

 

Registrovat

 

 

 

Generální partner:

 

 

 

Další partneři:

 

 

 

 

 
 
 
 

Autor: Josef Londa Publikováno 7. 5. 2022 13:51

Slavnostní zahájení 14. ročníku výstavy  Má vlast cestami proměn ve Strahovském klášteře.

Vážení přátelé,

letos vstoupí unikátní putovní výstava Má vlast cestami proměn – příběhy domova, na které spolupracuje celá země, do          14. ročníku. V sobotu 18. června 2022 v 11 hodin jej slavnostně zahájí spolek Cestami proměn a jeho partneři v nádherném prostoru Strahovského kláštera premonstrátů, za jeho vlídné a velmi vstřícné spolupráce.

Výstavu pořádá spolek Cestami proměn pod záštitou Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace krajů ČR. Hlavním partnerem ročníku je Královéhradecký kraj. Partnery jsou kraje ČR, Česká komora architektů, Spolek pro obnovu venkova a další organizace. Strategickým partnerem společnost Info Nova, s.r.o.

Těšíme se s vámi na viděnou v sobotu 18. června a přejeme krásné zážitky nad proměnami naší země.

Drahomíra Kolmanová
ředitelka Cestami proměn, z.s.
www.cestamipromen.cz

Pozvánku si stáhnete ZDE
Tiskovou zprávu najdete ZDE


Autor: Josef Londa Publikováno 7. 5. 2022 13:43